Sve što morate znati o vitaminu C
- AnamarijaMatijevic
- Jan 25, 2021
- 4 min read
Updated: Mar 23, 2021
Postoji već bezbroj članaka na temu vitamina C, ne otkrivam vam toplu vodu, ali velik broj njih sadrži preopširne informacije tipa odakle dolazi limun (who cares), stručne izraze koji nama običnim smrtnicima ništa ne znače, ili pak moraš pročitati nekoliko njih da bi riješila nedoumice i dobila odgovore na sva pitanja. Zato sam pokušala sažeti sve bitne informacije o vitaminu C na jedno mjesto. Naravno, uz preporuke za cruelty-free proizvode s moje strane. 🐰❤
Zašto vitamin C?
Vitamin C sve je popularniji u preparatima za njegu kože te je postao nezaobilazan korak u svakodnevnoj beauty rutini žena svih dobnih skupina (preporuča se od 25 godina nadalje) bez obzira na tip kože. Snažan je antioksidans koji koži pruža razne benefite:
🍊Idealan je saveznik u borbi protiv tamnih mrljica i hiperpigmentacija. Svojim djelovanjem sprječava sintezu melanina čime zaustavlja razvoj hiperpigmentacija i pomaže u njihovoj redukciji.
🍊Štiti kožu od onečišćenog zraka i UV zračenja zbog kojih koža izgleda sivo i umorno.
🍊Svojim hranjivim sastojcima dubinski prodire u kožu i pomaže joj u redukciji gubitka vode (ublažava osjećaj suhe i zategnute kože).
🍊Svojim djelovanjem povećava sinztezu kolagena koja poboljšava elastičnost kože, osvjetljava ten i ublažava znakove starenja (anti-age učinak).
Koji oblik vitamina C odabrati?
U širokoj ponudi proizvoda na bazi vitamina C, najučinkovitiji su serumi koji svojom laganom teksturom i vodenom bazom prodiru duboko u kožu i omogućuju apsorpciju hranjivih sastojaka. S obzirom da je osjetljiv na svjetlost i zrak te da brzo oksidira, vitamin C mora se nalaziti u zatamnjenoj staklenoj ambalaži, a poželjno je da se čuva u hladnjaku kako bi se očuvao ionako kratki rok trajanja (3-6 mjeseci je prosjek). Ako primijetite da je mutan, bacite ga jer to znači da je izgubio učinkovitost.
Pri odabiru seruma treba paziti na koncentraciju i pH vrijednost. Da bi došlo do promjene u stanicama kože, istraživanja su pokazala da preparat treba sadržavati najmanje 8% vitamina C, dok formulacije preko 20% nisu učinkovite i mogu izazvati iritaciju. Većina seruma na koje sam naišla sadrže 10%, 12% ili 15%, a one koji nemaju jasno izražen postotak izbjegavam jer smatram da „nešto skrivaju“, tj. da je postotak vitamina C nedovoljan da bi bio učinkovit. Mnogo proizvođača služi se marketinškim trikom pa na proizvod napišu „vitamin C“ i zapakiraju u narančasto kako bi privukli kupce, dok ga u stvarnosti ima tek u tragovima.
Mislim da rijetko kome pada na pamet provjeriti pH proizvoda, ali upravo to može biti razlog zašto neki serum ne djeluje na vašu kožu. Ako imate normalnu ili masnu kožu i navikli ste na aktivnice, onda će najbolje djelovati serum s manjom pH vrijednošću, kao što je Geek&Gorgeous (pH 3.2-3.4). Niži pH omogućuje bolju apsropciju, no istovremeno može oštetiti zaštitnu barijeru kože, stoga osobe sa suhom i osjetljivom kožom moraju birati serume koji su između 5.0 i 7.0 pH vrijednosti (Skintegra pH 6, Olival pH 6.3).
Vitamin C najbolje djeluje u kombinaciji s drugim antioksidansima kao što su vitamin E i ferulična kiselina pa dajem plus bodove za serume koji sadrže i ove sastojke.
Kako i kada se nanosi?
Sigurno vas ima koje živite u zabludi da se vitamin C smije koristiti samo navečer. Netočno! Onečišćen zrak i UV zračenje glavni su uzročnici oksidativnog stresa koji narušava izgled kože. Zato se nanošenje vitamina C preporuča u jutarnjoj rutini, prije izlaska iz kuće, kako bi zaštitio kožu i neutralizirao djelovanje vanjskih štetnih utjecaja. U ovom slučaju obavezno je nanošenje SPF kreme nakon seruma. Imajte na umu da se vitamin C zadržava na koži do 48 sati tako da SPF morate staviti čak i ako ste preskočili jedan dan vitamina C.
Serum vitamina C možete koristiti dva puta dnevno, ovisno o potrebama kože i o tome koje još proizvode koristite, a nanosi se kao prvi sloj njege nakon čišćenja i toniziranja. Ako imate osjetljivu kožu, stavljajte ga svaki drugi dan dok se koža ne navikne. Ne morate se odreći vitamina C ljeti ukoliko ste sigurni da ćete stavljati SPF! Dapače, vitamin C pospješuje djelovanje krema sa zaštitnim faktorom, koje su u ovom slučaju MUST! Vitamin C ne preporučuje se osobama s upalnim aknama i sklonima miteserim. Također, ako imate svježi ten (bez sivila i znakova umora) vjerojatno nećete vidjeti velike rezultate.
Kako kombinirati s ostalim proizvodima?
Kombinacija preparata uvijek je poželjna jer djeluje sinergijski i pojačava efekt svakog pojedinačnog proizvoda, međutim, moraju se kombinirati na pravilan način inače možete postići učinak suprotan od željenog:
📍Retinol – vitamin C i retinol najbolje djeluju u različitim uvjetima pa se koriste odvojeno, npr. vitamin C ujutro, a retinol navečer.
📍Benzoil peroksid – uglavnom se koristi u proizvodima namijenjenim za kožu s aknama, ovaj sastojak neutralizira djelovanje vitamina C tako da ih nemojte nanositi istovremeno (ako koristite proizvode za masnu kožu sklonu aknama svakako provjerite sastojke).
📍Hidroksi kiseline (AHA,BHA) – možete koristiti vitamin C s ovim kiselinama, ali nikako u isto vrijeme. Ovdje također vrijedi pravilo – vitamin C ujutro, kiseline navečer.
📍Niacinamid – nekad se vjerovalo da se ova dva sastojka ne mogu koristiti zajedno, ali nova istraživanja pobila su taj stav. Ukoliko koža podnosi, nema straha od kombiniranja vitamina C i Niacinamida u istoj rutini.
📍Hijaluronska kiselina- možete koristiti u istoj rutini, dapače poželjno je, s tim da se vitamin C nanosi prije hijaluronskog seruma/kreme.
Koji cruelty-free vitamin C kupiti?
Bez obzira borite li se s hiperpigmentacijom, boricama oko očiju ili umornom kožom oštećenom dugotrajnim izlaganjem zagađenjima iz okoliša, vitamin C idealni je saveznik u borbi s ovim problemima. Izdvojila sam čak 4 cruelty-free vitamin C seruma, od kojih sam osobno isprobala Skintegrin Superba C serum i Geek&Gorgeous (dostupan na superskin.hr ili direktno s njihove stranice). Oba su odradila posao, s tim da sam se na G&G odlučila zbog većeg postotka vitamina C (nije za početnike zbog niskog pH). Olival i Green Girl nisam isprobala (hrvatski su brendovi kao i Skintegra), ali sam istražila sastojke i pročitala hrpu recenzija te sam zaključila da su također dobar izbor, posebno sada kada je Olival poboljšao formulu i ubacio feruličnu kiselinu. Olival serum ima najveći pH od svih navedenih, zato bih ga preporučila osobama s izrazito osjetljivom kožom, koje tek kreću s uvođenjem vitamina C.
Kao što sam već ranije napomenula, prilikom izbora seruma obratite pozornost na tip kože koji imate te sukladno tome odaberite onaj s odgovarajućom koncentracijom vitamina C i pH vrijednosti te pazite na kombinacije s ostalim proizvodima! Na kraju krajeva, ne možete biti 100% sigurni da će vam neki proizvod odgovarati dok ga ne isprobate na vlastitoj koži! Kada govorimo o cijeni, svakako ne morate potrošiti 300-400 kn na vitamin C da bi bio učinkovit.
Za sve ostale cruelty-free beauty rasprave pridružite nam se u FB grupi ➡️ Pretty4Paws 🐾 (cruelty-free kozmetika).
XoXo,
A.M.




Comments