top of page
Search

Osnove skincare rutine

  • Writer: AnamarijaMatijevic
    AnamarijaMatijevic
  • Feb 17, 2021
  • 5 min read

Updated: Feb 28, 2021

U zadnje vrijeme sve više žena (i muškaraca) želi pratiti skincare trendove, ali ne znaju odakle početi. Kad čitaš o svim tim AHA, BHA , PHA kiselinama i retinolima zaboli te glava. S druge strane postoje oni koji već koriste hrpu proizvoda, ali bez željenih rezultata i neprestano se vrte u krug jer više ne znaju što im odgovara, a što ne. U oba slučaja potrebno je vratiti se na osnove skincare rutine odakle ćete graditi dalje po potrebi. Ponekad manje zaista jest više. Osnove rutine vrijede za sve tipove kože, ali proizvode ćete naravno odabrati prema svom tipu kože i osobnim preferencijama.


  1. Čišćenje

Čišćenje lica osnovni je korak jutarnje i večernje rutine. Ujutro kako bi odstranili mrtve stanice, a navečer kako bi otopili šminku i SPF te pripremili kožu za daljnju njegu. Kako ne bi isušili kožu, ne bi se trebalo raditi više od 2 puta dnevno (ako imate izrazito suhu kožu ujutro se možete umiti samo vodom). Čistilice za umivanje uglavnom su na bazi vode, a mogu biti u obliku pjene ili gela, ovisno o tome što više volite. Zlatno pravilo kod odabira čistilica jest da vas nakon umivanja koža ne "zateže", da nema crvenila i da bude meka na dodir. Po mogućnosti birajte umivalice bez sulfata, parabena, parfema i loših alkohola. Čak i ako imate masnu kožu preporuča se korištenje blagih umivalica jer pretjeranim korištenjem agresivnih proizvoda možete kožu dodatno isušiti, a ona će kao obrambeni mehanizam ispuštati još više sebuma. Kad pronađete umivalicu koja vam savršeno odgovara, proces čišćenja možete nadograditi na "double cleansing" metodu o kojoj ću pisati posebno.


Tips and tricks: nakon umivanja nemojte trljati kožu ručnikom već blago tapkajte. Posljednji trend je korištenje papirnatih ručnika za jednokratnu upotrebu. Meni u ovom trenutku to nije potrebno (nije baš ni ekološki prihvatljivo), ali ko voli, nek izvoli! :)


Osobno biram umivalice u obliku gela jer više volim osjećaj koji ostavljaju na koži u dodiru s vodom u odnosu na pjene. Ako imate osjetljivu kožu, gelovi su nježniji izbor. Moji cruelty-free prijedlozi za blage umivalice različitog cjenovnog ranga su:


Balea MED Ultra Sensitive gel 24,90 kn

Balea pjena 18,90 kn
Skintegra Amphibian gel 119,00 kn

Geek and Gorgeous Jelly Joker 68,00 kn

2. Hidratacija


Hidratacija je neophodna neovisno o tipu kože. Kao što je tijelu potrebna voda iznutra, tako je potrebna i koži izvana. Najčešća pogreška koju rade osobe s masnom kožom je izbjegavanje hidratacije, što dovodi do dehidriranja kože i pojačane proizvodnje sebuma kao obrambeni mehanizam. Proizvode za hidrataciju možete pronaći u obliku tonika, seruma, fluida, krema itd. Za početak odaberite jedan hidratantni proizvod, a kad budete sigurni da vam taj potpuno odgovara onda uvedite i drugi po želji pa možete imati jedan dnevni, jedan noćni. Kao prvi hidratantni proizvod preporučujem nešto laganije teksture da ga možete koristiti i u jutarnjoj rutini prije SPF-a (izbjegavamo nanošenje "kreme na kremu" kako ne bi zagušili kožu, stoga bogata hidratantna krema nije najbolja opcija prije nanošenja SPF-a). Ako ipak odaberete neku bogatiju kremu stavljajte je samo u večernjoj rutini.


Što se sastojaka tiče, dobar hidratantni proizvod trebao bi visoko na INCI listi imati neke od humektanata, tj. ovlaživača koji privlače na sebe vodu. To su najčešće glycerin, hyaluronic acid, urea, niacinamid, sorbitol, lactic acid, amino acid (alanine, creatine, glycine), panthenol, propylene glycol, butylen glycol, PCA, betaine itd. U proizvodima za njegu lica nalaze se i emolijensi koji omekšavaju kožu i čine ju glatkom na dodir. To su masne kiseline poznatije kao ulja (arganovo, jojobino, ricinusovo), lipidi (ceramides, cholosterol, squalane), masni alkoholi (cetyl, cetaryl, stearyl, lauryl, propylene glycol), caprylic/capric triglyceride, coco caprylate/caprate, vitamin E (tocopherol) i silikoni (dimethiocone, cyclomethicone). Mineralna ulja (petrolej, parafin), kakao maslac i karite maslac (shea butter) spadaju pod okluzive koji stvaraju barijeru i štite kožu.


Navedenih sastojaka ima mnogo više od spomenutih, a koje će sadržavati vaša idealna hidratantna njega, ovisi o tipu kože. Masna/mješovita koža trebala bi izbjegavati visoke koncentracije emolijansa i okluziva poput mineralnih ulja, masnih alkohola, ulja i maslaca jer su komedogeni i začepljuju pore, dok će im odgovarati ceramidi, squalan, triglyceride, aloe vera itd. Što je manje emolijenasa i okluziva, a više humektanata to će proizvod biti laganiji (i obrnuto). U svakom slučaju fokusirajte se na prvih 5 sastojaka u proizvodu jer se oni nalaze u najvećoj koncentraciji te su baza formule proizvoda. Izbjegavajte parabene, sulfate i štetne alkohole u proizvodima za njegu lica, a ako ima parfema , neka bude pri dnu liste sastojaka.


Trenutno jedan od najpopularnijih cruelty-free hidratantnih seruma na tržištu je Green Girl Cosmetis serum. Postoji "light" verzija za mještovitu i masnu kožu te "rich" verzija za suhu kožu, a odličan proizvod je i Skintegrina Hydra B po cijeni od 109,00 kn (ona će odgovarati samostalno mješovitoj/masnijoj koži ispod SPF-a).


Green Girl Cosmetics serum 159,00 kn

3. Zaštita (SPF)


Najteže je pronaći odgovarajuću SPF kremu, ali ona je neophodna. Koliko god je vitamin D dobar za naš organizam, toliko može biti uzrok štetnih posljedica za kožu, a smeđe mrlje i fleke samo su neke od njih. Možda ih nećete odmah primijetiti, ali kako koža stari, one će postajati sve vidljivije. Drugi razlog zašto morate ubaciti SPF u svoju rutinu jest korištenje aktivnih sastojaka. Ukoliko s vremenom planirate uvesti nešto poput AHA,BHA kiselina, vitamina C ili retinola, SPF je obavezan! Što prije nađete onaj koji vama odgovara, to bolje.


O SPF-u ću također posebno pisati, no ono što za sada morate znati jest:

  • kad birate SPF kremu gledajte da ima širok spektar zaštite (UVA+UVB)

  • koji faktor ćete uzeti ovisi o tipu kože, godišnjem dobu i mjestu gdje živite (neki prosjek za svakodnevnu upotrebu je faktor 30)

  • SPF krema ne bi trebala mastiti kožu, trusiti se, ostavljati bijeli trag ili uzrokovati prištiće

  • SPF krema mora biti toliko dobra da šminka "sjedne" na nju kao što bi to bilo s nekom običnom dnevnom kremom

  • SPF morao bi biti dovoljno hidratantan da zamijeni dnevnu kremu


Trenutno koristim Skintegrin Solar koji ima laganu teksturu fluida. Imam mještovitu kožu (izrazito suhi obrazi i masnija T-zona) i za sada mi savršeno odgovara. Nije mi izazvala nered na licu, dok mi njihov Hybrid nije odgovarao.


Skintegra Solar 219,00 kn

Kako izgleda rutina u ovom slučaju?

Jutro 🌞

💦 čišćenje (umivalicom ili samo vodom ako je koža suha)

💧 hidratacija (samo ako se odabrali lagani fluid, a ako je teža krema onda navečer jer izbjegavamo kreme ispod SPF)

🌞 SPF*


Večer🌛

💦 čišćenje (obavezno umivalica)

💧 hidratacija


*Napomena: Ukoliko ne izlazite van ne morate stavljati SPF. U tom slučaju slobodno stavite hidratantnu kremu ujutro umjesto SPF-a.


Kad pronađete ova 3 proizvoda koji vam savršeno odgovaraju, spremni ste za nadograđivanje rutine ovisno o željama i potrebama vaše kože. To može biti dva tjedna, a može biti dva mjeseca. Dajte si vremena i slušajte svoju kožu :) Bitno je naglasiti da niti uz sve recenzije i preporuke ne možete znati hoće li vam nešto odgovarati dok ne probate.


Za sve ostale cruelty-free razgovore pridružite nam se u FB grupi Pretty4Paws! A pratimo se i na Instragramu!



XoXO,


A.M.

Comments


Post: Blog2_Post
  • Instagram
  • Facebook
bottom of page