top of page
Search

"Double cleansing" metoda

  • Writer: AnamarijaMatijevic
    AnamarijaMatijevic
  • Feb 20, 2021
  • 3 min read

Updated: Mar 25, 2021

Već je svima poznato da je čista koža temelj svake skincare rutine. Serumi i kremice neće biti učinkoviti ukoliko zbog sloja nečistoća koji se stvara preko dana ne mogu doprijeti do kože. Šminka u kombinaciji sa SPF kremom idealna su podloga za začepljene pore i stvaranje prištića ako se ne uklone temeljito. Upravo zbog toga se u zadnje vrijeme sve više spominje "double cleansing" metoda - trend koji je izvorno krenuo iz Azije. U prošlom članku objasnila sam osnove skincare rutine koju sada možemo nadograditi na DC metodu.


Osnove skincare rutine temelj su zdrave kože

Što je "double cleansing" metoda?


Kao što sam naziv govori, to je metoda dvostrukog čišćenja lica koja uključuje 2 različita tipa čistača. Prvi korak jest otapanje šminke i zaštitnog faktora proizvodima za skidanje šminke poput micelarnih otopina, mlijeka ili ulja za čišćenje (maramice za skidanje šminke ne smatram učinkovitima). Drugi korak je umivanje proizvodima na bazi vode (gelovi, pjene itd.) koji će ukloniti otopljenu šminku i SPF, dodatno očistiti kožu i pripremiti ju nanošenje seruma i kremica. U oba koraka bitno je koristiti proizvode koji odgovaraju vašem tipu kože. Nakon dvostrukog čišćenja ne smije biti neugodnog zatezanja kože, crvenila ili iritacije.



Kome je potrebna DC metoda?


DC metoda nije neophodna, ali preporuča se svima koji se šminkaju na dnevnoj bazi i koriste proizvode sa zaštitnim faktorom, te je prikladna za sve tipove kože. Rijetko koji proizvod za umivanje može samostalno temeljito očistiti puder ili maskaru i ukloniti sve tragove šminke s lica. Čak i neke SPF kreme koje su malo teže i bogatije ne mogu otići s kože bez dvostrukog čišćenja.


Mora li se DC raditi i ujutro?


Ne. DC metodom osiguravamo temeljito čišćenje kože od SPF i teže šminke tako da nema potrebe za DC ujutro. Dapače, ujutro se možete umiti samo vodom, bez ikakvog čistača ukoliko tako odgovara vašoj koži (uglavnom suhoj).


Što izabrati kao prvi korak?


Ovo je stvar osobnog izbora. Ne koristim micelarne otopine jer mi rijetko koja ne izaziva iritacije, a i želim izbjeći nepotrebno trenje blazinicama po licu. Isto vrijedi za razna mlijeka i sve ostale proizvode za koje su potrebne blazinice, no ako vama odgovara, nema razloga da ih izbjegavate. Uljni čistači prikladni su za sve tipove kože i moj su prvi izbor (trenutno i najpopularniji). Uglavnom rade na principu da se umasiraju na suhu kožu najmanje 30 sekundi kako bi otopili šminku i SPF, zatim se lice navlaži te se u dodiru s vodom ulje pretvara u mlijeko. Masirate još malo, isperete vodom i prijeđete na drugi korak - umivanje gelom ili pjenom koje također morate isprati (mlakom vodom). Uljni čistači posebno će odgovarati suhoj i osjetljivoj koži jer su najnježniji način skidanja šminke i nečistoća.


Može li uljni čistač začepiti pore i uzrokovati prištiće?


Može! Ukoliko se uljni čistač, zajedno sa šminkom i SPF kremom ne ispere dovoljno dobro, postoji mogućnost da će vam začepiti pore pa ćete misliti da vam čistač ne odgovara. Ovdje je problem što često previše vremena posvetimo prvom koraku (otapanju nečistoća i masiranju uljem), a onda se žurimo s drugim korakom i ne isperemo ostatke temeljito. Naravno da će ulje pomiješano s ostacima šminke i prljavštinom začepiti pore ako ostane na površini kože. Ukoliko DC izvodite pravilno, nećete imati ovih problema. Dapače, već nakon 2 tjedna mogli bi primijetiti pozitivnu razliku na koži.


Trebaju li osobe s masnom kožom izbjegavati uljne čistilice?


Već ste čuli da su razna ulja komedogena i da nisu dobra za masnu kožu jer začepljuju pore te uzrokoju prištiće i akne, no u slučaju DC metode to nije tako. Uljna čistilica, za razliku npr. od kreme, ne ostaje na licu već se ispire (i to dvaput u ovom slučaju) tako da u tih 30 sekundi neće izazvati probleme. Dapače, masnoj koži potrebno je temeljito čišćenje pora i nakupina sebuma, a to možete postići odabirom prave kombinacije uljnog čistača i umivalice. Bitno je samo da pronađete umivalicu koja će biti dovoljno nježna za vašu kožu, a dovoljno jaka da ispere uljni čistač. Prijedloge umivalica možete pronaći u zadnjem članku.


U nastavku ćete pronaći moje prijedloge za odlične cruelty-free uljne čistače različitog cjenovnog ranga koji imaju mnogo pozitivnih recenzija, idealne za prvi korak DC metode, ali kao i za sve ostalo morat ćete probati dok ne nađete onaj idealan za sebe. Balea uljni čistač odličan je za početnike, ali ako koristite težu ili vodootpornu šminku, radije odaberite neki od ostalih prijedloga koji će ih otopiti malo bolje nego Balea. Trenutno koristim Atomic kojeg obožavam, a želja mi je Dermalogica, no sprječava me cijena :D


XoXo,


A.M.


Balea ulje za čišćenje 22,90 kn

Afrodita uljni fluid 33,99 kn
Green Girl cleansing balm 99,00 kn

Skintegra Atomic 149,00 kn

Dermalogica precleanse 268,00 kn





Comments


Post: Blog2_Post
  • Instagram
  • Facebook
bottom of page